Nastavte si správně zdravotní péči

Zdravotní péči o děti považuji za třetí nejdůležitější aspekt po rodinném zázemí a vzdělání. Ať vaše děti marodí často nebo výjimečně, lékaře potřebovat budou a oba rodiče by se měli na zdravotní péči podílet, rozumět jí a být informováni.

Vyberte pediatra, který rozumí nebo alespoň bude mít pochopení pro úskalí střídavé péče. Překvapivě se i v roce 2019 najdou tací pediatři, kteří pochopení nemají. Na návštěvy se jim objednávají zdvojení rodiče, jako doprovod přijde pokaždé někdo jiný, výsledků a informací se domáhá více osob než v jednoduchých rodinách. Každý pediatr to prostě nedá. Vy ale nepotřebujete MUDr. který nebo která toto není schopen nebo schopna po šesti letech na medicíně zvládnout.

Ideálně najděte lékaře, který umí sdílet zprávy a historii návštěv v digitální podobě. Tím budou mít oba rodiče přehled a nejsou závislí na spolehlivosti či nespolehlivosti toho druhého.

Toto vše platí pro případ, že máte to štěstí a dohodnete se s druhým rodičem na pediatrovi. Děti tedy mohou navštěvovat stejného pediatra při pobytu u obou rodičů, informace se sdílejí, rodiče se na návštěvách střídají, prostě pohoda.

Co dělat, pokud se nedohodnete a děti navštěvují dva různé pediatry? Přesně tak to je v našem případě. Biomatka nesnesla, že by pediatr kontaktoval i někoho jiného než ji. Raději navštěvuje s dětmi svého pediatra, než by s nimi dále docházela na vyhlášenou soukromou kliniku, kterou navíc využívala zdarma. U svého pediatra zakázala objednávání Stepmamince a to je jakási její výhra. Hlava vám to nebere? Tohle ještě nic není 🙂 A nemusím asi říkat, k jakému pediatrovi chodí raději děti.

Pokud dopadnete podobně, nepanikařte. Vyložená tragédie to není. Naše děti cestují a jsou zvyklé navštěvovat různé lékaře, jak doma, tak v zahraničí. Nijak je to nepoznamenalo. Pokud vaše dítě netrpí speciálním onemocněním, kde je bezpodmínečně nutné, aby jeden lékař dohlížel na celý průběh a vývoj, dá se to zvládnout.

Problémy se mohou objevit v případě, že jeden rodič zdravotní péči nezvládá nebo záměrně bojkotuje. V tom případě se obrňte a připomínejte a připomínejte. Pokud to nepomůže, převezměte iniciativu a prostě se postarejte i nad rámec dohody.

Pozor klišé: Jde přece o zdraví vašich dětí a mají jen jedno! Ámen 🙂

Leave a Reply