A zase ta komunikace

Nebudu se zdržovat tím, jak ideálně by měla komunikace mezi pečujícími rodiči fungovat. Ideální stav totiž neexistuje. Budu se věnovat tomu, jak komunikovat v situaci, kdy musíte jednat s konfliktním rodičem či s rodičem, který komunikaci bojkotuje.

Komunikaci ohledně dětí udržujte v psané formě ve formátu, který lze uchovávat a sdílet. Velmi efektivní je emailová komunikace. Má datum, dá se archivovat, přeposlat a na serveru dohledat.

Nám se osvědčil speciální email, který sdílíme s manželem a komunikujeme z něj s druhými rodiči o všem, co se týká dětí. Tím je veškerá komunikace na jednom místě, dostupná mě i manželovi. Jsme schopni se zastoupit v přijetí emailu i v odpovědi. Tím je zajištěno, že email vždy někdo kontroluje.

V našem modelu střídavé péče po týdnu si s protistranou v předvečer předání dětí vyměníme email zvaný „Report“. Tento divný název označuje zprávu o podstatných událostech v životě dětí, zdravotním stavu, školních či jiných záležitostech. Vzhledem k tomu, že na holčičky u nás čeká malý bráška, je velmi užitečné vědět, zda přijdou domů zdravé či s chřipkou a připravit se na to.

Rodiče, kteří se společně starají o děti se nemusí mít navzájem rádi ale i přesto dpolu komunikovat musí!

Nenechte se tedy strhnout emocemi a neblokujte komunikaci s druhým rodičem. Vždy se to nakonec obrátí proti vám. I když je vám druhý rodič ze srdce protivný, stále je to rodič a opatrovník vašich dětí.

Ve střídavé péči se vyskytnou naléhavé situace, kdy potřebujete kontaktovat druhého rodiče. Děti onemocní a režim se změní, druhý rodič se nedostaví na předání a vy nevíte, kde děti jsou, na předání není komu předat atd. Záleží na spolehlivosti a zodpovědnosti rodičů. Ideální stav je precizní dodržování domluvených a (nejlépe podepsaných) pravidel.

V našem případě je to s komunikací pečujících stran tragicky jednostranné. Biomatka Stepmaminku nenávidí a proto si (geniálně) zablokovala mé číslo pro volání i messengery. Její bojkot komunikace řeší právníci i OSPOD ale ona sveřepě odmítá. V urgentnímu případech musím kontaktovat muže Biomatky nebo si půjčit cizí mobil 😮

Zrovna nedávno jsem s nemocnými dcerami čekala před jakousi ubytovnou abych je předala Biomatce. Ta nikde, telefon bloklý, zvonek není, manžel v letadle. Velmi dobrodružné. Pro děti otřesný příklad chování.

Neblokujte, komunikuje, archivujte, sdílejte a držte se! Musím běžet.:-)

5 Comments

 1. KP

  Dobrý den,
  jen chci nabidnout pomoct s těmi výhružnými zprávami. Manžel dělá v IT a prý dokáže zjistit, kdo posílá.
  Kdybyste měla zájem, můj email je níže.
  KP

 2. Linda S.

  Ahoj Stepmaminko. Asi to neni cilem clanku ale vidim ze bm me nevlastni dcery je v porovnani s tvoji poklad. Nezavidim a drzim pesti.
  Linda

Leave a Reply