Prázdniny, Vánoce, významné dny..?

Prázdniny jsou VELKÉ téma střídavé i výhradní péče pro všechny zúčastněné. Ať už je to z důvodu, že nevíte, kam s dětmi nebo naopak chcete utrhnout, co nejvíce prázdnin a s celou rodinou někam vyrazit. Ve střídavé péči by měly být prázdniny, stejně jako vše ostatní nastaveny, co nejspravedlivěji.

Co je ale spravedlivé?

Jednou z možností je ignorovat prázdniny a jet celý rok na sudé a liché týdny. Rodiče, kteří se nedokáží domluvit na ničem jiném, takto pojedou celý rok. Prázdniny – neprázdniny. Je to jednoduché a nemusíte nic složitého domlouvat a plánovat.

Druhou variantou je střídat prázdniny v rámci roku. První rodič má podzimní, druhý pololetní, první zase jarní a tak pořád dokola. Tak se ale může stát, že na vás párkrát  po sobě vyjdou nepopulární prázdniny, nebo odnesete ty krátké, či ty bez sněhu. O spravedlnosti nemůže být řeč.

Za ideální variantu považuji střídat prázdniny každý rok. Jeden rok má podzimní prázdniny první rodič, druhý rok druhý rodič. Jeden rok má jarní první rodič, druhý rok druhý rodič atd. V této variantě si ob-jeden rok rodiče užijí všechny prázdniny a spravedlnosti je učiněno zadost. Děti si užijí všechny druhy prázdnin oběma rodiči, mají srovnání a sami mají pocit, že ani ony ani jeden rodič nebyli ošizeni.

Co ale v případě, že jeden z rodičů netouží po tom trávit dovolené s dětmi?

Právě v našem případě se děti netěší, když prázdniny vyjdou na Biomatku. Vědí, že se dovolená nekoná a že, když budou mít štěstí, budou s babičkou na chalupě, zatímco Biomatka si zaletí třeba se potápět do Řecka☹

Snažíme se tedy „vypůjčit“ si děti, jak jen to jde a dovolenou jim dopřát. Ostatně dovolená s rodinnou je asi to vůbec nejlepší na rodinném životě. Je to náročné fyzicky i psychicky, o financích ani nemluvím ale stojí to za to.

Vánoce Vánoce přicházejí…

Štědrý den, Svátky vánoční a Silvestr se řeší jako speciální dny. Jsou děti, které se přesouvají v rámci Štědrého dne mezi dvěma rodiči, dvěma stromky a inkasují dárky ve velkém. Jsem toho názoru, že nutit děti přejíždět o Štědrý den do druhé rodiny a absolvovat vše dvakrát je téměř týrání. Dětem se nic nestane, když jeden Štědrý den bude už 22. nebo naopak až před Silvestrem. Tento model se osvědčil i nám. Děti si odpočinou, radost z dárků se rozdělí, na kouzlu Vánoc to neubírá a o Štědrý večer poprvé stihnete celou Popelku😊. Nezapomeňte, že Vaše Vánoce jsou jen a jen Vaše. Slavte je kdy chcete a jak chcete!

A co významné dny? Co to vlastně je? Za významné dny se dají považovat dny či události, které jsou výjimečné a nebudou se (alespoň ne brzy) opakovat. První školní den prvňáka, sportovní utkání, veřejná umělecká vystoupení a výstavy, Vánoční večírky atd. Pokud máte jen polovinu času s dětmi za měsíc, logicky vám utíká polovina výjimečných událostí. Co s tím?

V tomto případě doporučuji použít selský rozum a zhodnotit, které události jsou natolik výjimečné, že je třeba je navštěvovat i ve dny, kdy děti v péči nemáte. Pokud píšu výjimečné, nemyslím tím pro vás ale pro dítě. Mít rodiče na prvním koncertě, fotbalovém zápase či atletickém závodě může být pro dítě opravdu významné.

Pokud ale nejste schopni vydržet s druhým rodičem v jedné místnosti, aniž byste předvedli ukázkovou rodinnou hádku či hysterický záchvat, zůstaňte raději doma. Hádat se před dětmi, a ještě na veřejnosti, je mnohem horší, než nepřijít.

Takže na koncerty jen s dýmkou míru a prázdniny střídejte a utrhněte si jich maximum. Děti jsou malé jen jednou. Potápění v Řecku si užijete dost a dost, až vás děti odkopnou 😊

Jdu balit…

One Comment

Leave a Reply