Stojí to za to!!!

Opakovaně dostávám dotazy a připomínky ve smyslu toho, že můj blog je pesimistický. Že na konci tunelu není žádné světlo. Samý stres a nepřátelství. A proč by tedy, proboha, nějaká žena chtěla být dobrovolně stepmaminkou?

Ráda bych to tedy dnes napravila a věnovala tento příspěvek tomu, proč stojí za to být stepmaminkou a jaké jsou ty radosti a pozitiva, která stpmaminkám jejich role přináší.

Chtěly jste vždy velkou rodinu, velký stůl, hodně židlí a celý dům plný dětského cupitání? Tak jako stepmaminnka máte tu šanci a nemusíte dokola rodit ani běhat tolikrát s břichem. Pokud vyvdáte dvě a více dětí, k tomu přidáte jedno či dvě vlastní, máte rodinku/školku jak z filmu😊  

Hodně dětí, kromě hodně starostí (ale tento článek je o pozitivech), přináší také velkou spoustu radostí. Čím více dětí, tím více legrace. Tím více interakce mezi nimi, tím více roztomilých a vtipných situací. Tím více dětského smíchu. Tím více dobré nálady pro ně i pro vás.

Jako stepmaminka máte možnost a tím i velkou zodpovědnost podílet se na výchově nevlastních dětí. Ovlivňovat jejich život, budovat hodnoty, působit jako vzor a příklad a pomoci jim v jejich životních volbách a rozhodnutích. Pokud máte nevlastní dcery, platí to dvojnásob. Vztah stepmaminky s dcerou je velice specifický a komplikovaný ale hlavně krásný, hluboký, intimní a až magický.

Být stepmaminkou je neuvěřitelná příležitost k osobnostnímu růstu. Pokud zvládnete roli stepmaminky, zvládnete vše na světě. Pokud chcete být dobrou stepmaminkou musíte se neustále vzdělávat. Ve výchově dětí, v sebekontrole, v psychologii, ve zvládání konfliktů i v organizaci času. Musíte být v kondici, velká rodina spotřebuje spoustu vaší energie. Pokud k tomu ještě pracujete a máte nějaké koníčky, musíte být v podstatě superžena.

Role stepmaminky vám skutečně otevře srdce. Stepmaminka miluje děti, které nejsou její. Musí se smířit s existencí biomatky a s komunikací s ní a její rodinou. Je vystavena nekončícímu stresu a tlaku okolí i rodiny. Emocionálně dostanete sice zabrat ale zároveň se dozvíte, jak vaše emoce fungují a co zvládnou. Naučíte se je kontrolovat a lépe ovládat. Prostě vyrostete.  

Jako stepmaminka dostáváte od dětí spoustu a spoustu lásky. A právě to je ta nejkrásnější věc na tom být stepmaminkou. To je to hlavní, proč to všechno za to stojí. Ta láska je mě pro mě ta energie, která mě nabíjí a ze které žiji. Vědomí toho, co pro své nevlastní děti znamenám, jakou lásku ke mně cítí a čím jsem schopna jejich život a vývoj obohatit je to, co mě naplňuje a motivuje.

Tohle je to nejkrásnější, co mi moje nevlastní děti mohou dát a jak mi mohou kdy vrátit, co se snažím já dát jim.

One Comment

  1. blankaf

    Myslím si, že jste úžasná bytost a zasloužíte si určitě obdiv a úctu! Tímto před vámi smekám pomyslný klobouk. Já sama porodila tři děti a navíc se to v naší domácnosti ještě hemžilo dětmi mých kamarádek. Tak aspoň vzdáleně vím, co to obnáší. Nemyslím si, že vaše příspěvky vyznívají pesimisticky. Vy prostě žijete svůj bohatý a naplněný život a Bůh vám za to žehnej!

Leave a Reply