Stepmaminčino Desatero

 

Pro všechny nové i ostřílené stepmaminky si dovolím nabídnout své DESATERO. Pokusila jsem se dát dohromady deset zásad či rad, které vám mohou novou roli zvládnout:

1. Nepospíchejte na děti!

Vše chce svůj čas a nejvíce času potřebují děti. S dětmi svého partnera se seznamte a nejdříve stýkejte mimo jejich domácí prostředí. Až poté se můžete odvážit do jejich domova. Nesnažte se stát ihned jejich novým rodičem. Cesta k jejich srdci vždy vede přes zájem, porozumění a přátelství.

2. Vnímejte, co děti opravdu potřebují!

Děti, které prošli rozvodem rodičů a rozpadem rodiny – tedy toho nejdůležitějšího, co doposud v životě měli, potřebují znovu získat pocit bezpečí a lásky. Potřebují domov, to bezpečné místo, kam se schoulí a kde je někdo zahřeje, utěší a bude milovat. Biomatka, která rozbila rodinu má s milencem jiné starosti a táta, který to dopustil, nemusí být věrohodný. Buďte tu pro děti tedy vy, když to nejvíc potřebují.

3. Děti si nekupujte!

Obzvláště ten provinilý rodič má po rozvodu tendenci kupovat si děti povolením výchovy či dárky. Vy jste se neprovinily, nemusíte si děti kupovat. Děti to velmi rychle pochopí. Dárky si získáte možná jejich okamžitou radost ale nezískáte jejich srdce a už vůbec ne respekt.

4. O bio jen dobře!

Biomatku či jejího partnera nikdy nepomlouvejte. Můžete si o nich myslet cokoli, ale do dětského světa to nepatří. Děti nemají zájem o problémy dospělých. Děti vždy odsoudí toho rodiče, který druhého rodiče pomlouvá či mu jinak škodí. Naopak ocení, pokud vy budete ty moudré a nestranné.

5. Domluvte se s partnerem na výchově!

Domluvte se předem s partnerem styl rodičovství. Vychovávejte kontinuálně a jednotně. Styl výchovy se může lišit od výchovy v druhé rodině. Děti si s rozdílnou výchovou a přístupem poradí, stejně jako s rozdílným životním stylem a hodnotami. Existují již studie potvrzující, že děti z komponovaných rodin, které se v dětství musely adaptovat a přizpůsobit nové rodinné situaci , jsou v životě lépe připravené na změny a jsou celkově tolerantnější. Nepolevujte ve výchově jen proto, že biomatka má odlišné představy. Děti to ocení.

6. Domácí pravidla!

Pořádek musí být. Nastavte pravidla, která se ve vaší domácnosti budou dodržovat a platí pro všechny děti bez rozdílu. Budou opět odlišná od druhé rodiny dětí ale život ve dvou odlišných domácnostech a dvoje pravidla jim dají zkušenost a jednou si vyberou, která použijí pro svou vlastní domácnost.

7. Rodinné tradice!

Nastavte si a dodržujte vlastní rodinné tradice. Společné večeře, hry, ceremoniály, návštěvy oblíbené restaurace. Tradice ke každé rodinně patří. Děti je milují a sami hlídají, aby se na některé nezapomnělo.

8. Investujte čas!

Věnujte dětem to, po čem nejvíce touží. Čas strávený s Vámi. Proč to tolik rodičů tak podceňuje? Děti nechtějí dárky, hračky, nechtějí tablet ani telefon. To vše jsou jen náhražky za to, že nemůžete být s nimi. Neodkládejte to. Období života, kdy o vás děti nebudou stát je tak dlouhé, až vás to bude mrzet. Tak k dětem! Teď hned!!

9. Buďte dětem nejlepší kámoškou

Děti potřebují přátelství a porozumění. Pro děti má stepmaminka jinou příchuť než biomatka. Zvlášť to platí pro dcery. Dcery se Vám svěří s věcmi, které nejsou pro uši biomatky. Nezklamte jejich důvěru. Buďte jejich starší kamarádky, učitelky, rádkyně ale zároveň si zachovejte autoritu dospěláka, prostě buďte stepmaminnky.

10. A konečně – užívejte si to!

Role stepmaminky má velkou spoustu negativ. Buďte proto ráda za každé pozitivum a užívejte si ho. Máte najednou velkou rodinu? Mají vlastní děti nevlastní sourozence – parťáky? Máte doma občas fakt “veselo”? Více dětí, více zážitků, více legrace a hlavně více lásky.

A co vy byste daly do svého Desatera? Jsem zvědavá. Pište a já jdu vařit😊

Leave a Reply