5 výchovných triků

Za prvé musím říci, že tu zodpovědnost vychovat z dětí, které jsem navíc nestvořila, sebevědomé, šťastné a úspěšné bytosti beru vážně. Dle některých až příliš. Ale upřímně: máte snad před sebou nějakou důležitější práci či úkol než vychovat ze svých dětí správné dospěláky? A pokud před sebou máte důležitý úkol, připravujete se na něj? Vzděláte se v té problematice? Nakoupíte knihy? Ponoříte se do tématu? Ano? Vidíte?Tak pak to “až příliš vážně” neberu:-)
Výchova dětí je vědním oborem. Rodiče se mohou v tomto oboru vzdělat nebo se chovat instinktivně, což v podstatě vždy znamená zopakovat výchovu svých rodičů.

Dnes tu ale nechci psát o vědě.
Ráda bych se s Vámi podělila o některé tipy a triky, které se mi osvědčily a navíc jsou i zábavné.

Výměna rolí
Jaké by to asi bylo, kdyby děti poznali na vlastní kůži rodičovskou roli? Vyměňte si role! Na hodinu, na půl dne, na den. Děti převezmou zodpovědnosti rodičů a rodiče ty dětí. Garantuji, že už po jedné výměně budou děti vědět, jak vyčerpávající může práce rodiče být. Jaké to je být učitelka, uklízečka, kuchařka, pradlena, krotitelka, doktorka, soudkyně a trenérka v jednom. Rodiče si užijí hraní, neposlouchání, vyrábění skvrn a fleků, bitev … a sladkostí! U Výměny zaručeně zažijete spoustu legrace.

Týdenní vysvědčení
Každý týden, před odchodem do druhého domova vyplňte Vy i děti Vysvědčení. Co se mi tento týden povedlo, co se mi nepovedlo, co se mi líbilo na ostatních členech rodiny, co bych si přála od ost. členů rodiny přîští týden.

Seznam povinností
Dospělí mají v domácnosti povinnosti, děti mají v domácnosti povinnosti. Každý plní své povinnosti, domácnost funguje, pokud je někdo neplní, nebo to šidí, půjde to s domácností z kopce. Tuhle logiku pochopí každé dítě. Prací a zodpovědností, které mohou dědi dělat doma už od 2 let je spousta. Doporučuji sepsat, naučit a striktně vyžadovat. Časem děti již seznam nepotřebují. Nic neudělá pěti-letou dceru tak pyšnou, jako, že vyluxovala 2 patra.

Samostatnost
Mám dvě pravidla ohledně samostatnosti.
Nedělám za děti, co zvládnou sami.
Nedělám za děti, co SKORO, zvládnou sami.

Pokud něco zvládnou, nijak jim nepomůžu, když to udělám za ně. Pokud něco skoro zvládnou a já to budu dělat za ně, tak jak se to naučí plně zvládnout??

One 2 one
Jsme pětičlenná rodina. Rádi děláme věci spolu ale vždy si najdu čas na holčičí výlet, odpoledne jen s jednou dcerou. Čas, kdy mě má jedno dítě jen pro sebe je nenahraditelný a extrémně potřebný k budování a utužování vztahu dcery s stepmaminky. Jsou to intenzivní a intimní chvíle svěřování se a upřímnosti.

Snad Vám něco z mých tipů přijde užitečné a těším se na Vaše tipy a nápady 🙂

Leave a Reply