Pro stepmaminky knihomolky

Věřte nebo ne ale snad vše, co vás trápí už před vámi nějakou stepmaminku trápilo a dala to na papír.

Venku je zima a virus, vezměte si knížku, kakao a sůšu … uklidíte to až potom:-)

Výběr literatury k tématu nevlastního rodičovství v češtině je lehce omezený ale něco se dá se najít. V angličtině problém není.

Níže budu doporučovat mnou oblíbené knihy v češtině i angličtině. Máte nějaký tip? Dejte mi vědět. Ráda zveřejním.

DIVORCE POISON / ROZVODOVÉ JEDY od Richard Ades Washak

Pro ty z Vás, kdo čelíte pomluvám, očerňování, pokusům o zničení reputace či dokonce vymývání mozků společných dětí od konfliktní/ho EX, bude tato kniha nedocenitelným návodem, jak se bránit. Jak hovořit o toxické/m EX s dětmi. Jak se nedostat na stejnou úroveň a přitom si nenechat nic líbit. Hlavně ale jak před tímto jedem ochránit děti.

Pro mě nejpřínosnější: Návod, jak se bránit ALE hlavně vědomí, že v tom nejsem sama:-)

PROČ JSOU ŠTASTNÉ DĚTI ŠŤASTNÉ od Steve Biddulph

Jak vychovávat a podporovat zdravé, seběvědomé, pozitivní a asertivní děti, které se umí orientovat ve svých pocitech? Jak důležití jsou členové široké rodiny? Jaký je rozdíl ve výchově synů a dcer? To vše v této knize najdete a ještě se zasmějete. Také spoustu příkladů a skutečných příběhů.

Pro mě nejpřínosnější: Jak zastavit scény, ještě než se stanou 🙂

TEMNÉ MATKY a jejich dcery od L. Jandové a D. Kaplanové

Kniha příběhů opravdu zvláštních až děsivý vztahů matek s dcerami. Téma, o kterém se v jiných knihách nedočtete rozebrané čtivou a poučnou formou včetně řešení i návodu, jak se přesně takovou matkou nikdy nestát.

Pro mě nejpřínosnější: Typologie dcer a strategií mezi matkami a dcerami.

Co-parenting with TOXIC EX od Amy J. L. Baker, Paul R. Fine

Pokud musíte ve své komponované rodině řešit TOXIC EX, tato kniha je přesně pro Vás. Popisuje způsoby, jak ochránit děti i sebe před manipulací, pomluvami a hysterií. Naučíte se způsoby a techniky jednání s takovým člověkem.

Pro mě nejpřínosnější: Jak si efektivně poradit s manipulací a naváděním dětí.

 

Rodičovština od Jennifer Lehrové

Zdánlivě nedůležité téma, jaké fráze a sdělení používáme při komunikaci s dětmi. Jak je tím ovlivňujeme a co jím tím můžeme způsobit. Autorka rozebírá komunikaci rodičů s dětmi a nabízí alternativní možnosti. Kniha sse dobře čte. Každý rodič tam najde sám sebe.

Pro mě nejpřínosnější: Konkrétní příklady a situace, jak upravit svou rodičovskou řeč.

 

 

O Matkách a dcerách od Yvonne Poncet-Bonissol

Kniha se nečte snadno. Za prvé ji napsala psycholožka a psychoanalytička a za druhé je trošku depresivní. Rozebírá se v ní, jak osobnost matky ovlivňuje osobnost dcery. Jak se neegativnímu ovlivnění vyhnout. Jak se vyrovnat s tím, čemu sse vyhnout nemůžete.

Pro mě nejpřínosnější: Uvědomění toho, jaku ohromnou zodpovědnost mají matky a jak nevědomky mohou zničit osobnost své dcery.

 

Jak být šťastná nevlastní máma od Dr. Lisa Doodson

Jak si poradit se svou novou rolí? Svými rozporuplnými pocity? S výchovou nevlastních dětí? S ex vašeho muže? To vše najdete v této knize a přečtete ji jedním dechem.

Pro mě nejpřínosnější: Kapitola o příbuzných partnera

 

Skirts At War: Beyond Divorced Mom/Stepmom Conflict od Jennifer Newcomb Marine a Jenna Korf

Konflikt biomatky a stepmaminky je náplní celé knihy. Dotýká se všech oblastí fungování rodiny, kde dochází ke střetům. Určitě tam najdete přesně ty situace, které řešíte každý den. Zajímavé jsou příběhy autorek i jejich čtenářek .

Pro mě nejpřínosnější: Who gets more “Emmotional authority”? – přečtěte si:-)

 

Moje děti, tvoje děti, naše šťastná rodina od Kateřina Novotná a Iva Kyselá

Velmi čtivá a chápavě napsaná knížka. Běžné situace, které zažívají všichni v komponovaných rodinách. Vztahy s dětmi vlastními i nevlastními, vztahy mezi sourozenci, životní role i manipulace ex partnerů.

Pro mě nejpřínosnější: Seznam předsudků a vybrání si vlastních

 

Stepmother Survival Guide od James O´Brien

Rychlá příručka pro každou novopečenou stepmaminku. Jak navázat vztah, sblížit se, neočekávat zázraky, nechat si pomoci. Snad jediná kniha, kterou napsal chlap, který asi tedy nikdy nebyl stepmaminkou. Je to dobře nebo špatně? Přečtěte si.

Pro mě nejpřínosnější: Je fakt krátká:-)

 

Stepparenting: Becoming A Stepparent od Mathew Massimo

Obsáhlý a detailní návod pro nevlastní rodiče. Zabývá se hodně vztahy s dětmi a vztahy mezi dětmi vlastními a nevlastními a reakcemi dětí na nevlastní rodiče v různém věku. Praktické rady, co dělat a nedělat. Co očekávat i čeho se rozhodně nedočkáte.

Pro mě nejpřínosnější: Na co se připravit ve vztahu vlastních a nevlastních dětí.

Leave a Reply